Amikor minden róla szól – a nárcizmus rejtett arca

Valószínűleg te is találkoztál már olyan emberrel, aki szinte minden helyzetet a saját dicsőségének próbált meg beállítani, akinek mindig igaza volt, és ha nem róla szólt a történet, hát gyorsan elintézte, hogy róla szóljon. Talán épp egy kolléga, egy közeli barát, vagy… egy volt párkapcsolat. Ilyenkor sokak fejében megfordul: „lehet, hogy nárcisztikus?” De mit is jelent ez pontosan?

Nárcisztikus jelentése – túl a sztereotípiákon

A köznyelvben a „nárcisztikus” kifejezést gyakran dobáljuk, sokszor anélkül, hogy tisztában lennénk a valódi tartalmával. A nárcisztikus jelentése eredetileg a Narkisszosz nevű görög mitológiai alakhoz köthető, aki beleszeretett a saját tükörképébe. Ma már ez a fogalom pszichológiai személyiségjegyet takar, sőt, akár személyiségzavart is jelenthet – az érintettek pedig gyakran nem is sejtik, hogy gond van.

A nárcizmus nem csupán önszeretet. Sokkal inkább egy olyan belső instabilitásról van szó, amelyet állandó külső megerősítéssel próbálnak pótolni. Ennek a hátterében gyakran mély bizonytalanság, elutasítástól való félelem és gyermekkori traumák húzódhatnak meg.

Milyen típusai vannak?

A nárcizmus nem egyféle jelenség – több megjelenési formája létezik, amelyek eltérő viselkedésmintákban nyilvánulnak meg.

  • Grandiózus nárcizmus: Jellemző rá a túlzott önbizalom, a dominancia, az elismerés iránti vágy és a mások lenézése. Az ilyen típusú ember gyakran hangos, karizmatikus, magabiztos – de mélyen legbelül fél az elutasítástól.

  • Rejtett (vulnerábilis) nárcizmus: Nehezebb felismerni. A személy csendesebb, visszahúzódóbb, de ugyanúgy éhezi a figyelmet. Sértődékeny, érzékeny a kritikára, és gyakran passzív-agresszív viselkedéssel reagál.

Mindkét típus közös jellemzője: az empátia hiánya, a manipulációs hajlam, valamint az a képesség, hogy másokat saját céljaik eszközeként használnak.

Ismerős jelek – honnan tudhatod, hogy nárcisztikussal van dolgod?

Nem könnyű egyből felismerni, hiszen sok nárcisztikus elsőre rendkívül bájos, sőt elbűvölő lehet. Idővel azonban előtűnnek a mintázatok:

  • Minden róla szól – mindig, minden helyzetben.

  • Nem tűri a kritikát, azonnal támad vagy megsértődik.

  • Hajlamos másokat hibáztatni a saját hibáiért.

  • Az empátia, az együttérzés szinte teljesen hiányzik.

  • Kapcsolataiban dominálni akar, gyakran elnyomó módon.

  • Dicséretfüggő – állandó elismerésre vágyik, de sosem elég.

  • Manipulatív – bűntudatkeltéssel, fenyegetéssel vagy túlzott hódolattal is eléri a célját.

Fontos tudni, hogy ezek a jelek külön-külön más személyiségvonásnál is előfordulhatnak. Akkor érdemes komolyabban elgondolkodni, ha tartósan jelen vannak, és ismétlődnek.

Mit tehetsz, ha egy nárcisztikus ember van körülötted?

Elsőként érdemes felismerni, hogy nem tudod megváltoztatni a másikat. A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők ritkán kérnek segítséget, és ha mégis, a változás lassú és nehéz folyamat. Helyette inkább azt érdemes végiggondolnod, te hogyan tudod megóvni önmagadat.

  • Határokat kell szabnod – világosan, következetesen.

  • Ne engedd, hogy bűntudatot keltsen benned a saját szükségleteid miatt.

  • Ne próbálj megfelelni elvárásainak – azok úgyis állandóan változnak.

  • Ne hagyd, hogy elszigeteljen a környezetedtől.

  • Ha kapcsolatban élsz ilyen emberrel, érdemes szakember segítségét kérned, akár önállóan is.

A nárcisztikusok hajlamosak érzelmi manipulációval elbizonytalanítani a környezetüket. Az egyik legfontosabb eszközöd ebben a helyzetben a tudatosság – és az önmagad iránti tisztelet.

Lehet ebből gyógyulni?

Ha valaki felismeri magán a problémát, és hajlandó dolgozni rajta, akkor van esély a változásra. A pszichoterápia – különösen a kognitív viselkedésterápia – hosszú távon segíthet az önreflexióban, az empátia fejlesztésében és a destruktív minták felismerésében. De a változás belülről kell, hogy induljon.

A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedőknek nehezükre esik belátni, hogy probléma van. Ezért gyakran a környezetük szenved helyettük – és nekik van szükségük elsőként támogatásra.

A határok ereje

A nárcizmus nem új jelenség, de napjainkban – az önimádatot bátorító közösségi médiakultúrával – egyre többször találkozunk vele. Jó hír, hogy nem kell pszichológusnak lenned ahhoz, hogy felismerd a jeleket, és ne engedd, hogy felemésszen egy ilyen kapcsolat.

A kulcs a határokban rejlik. Abban, hogy megtanulod: nem önzés, ha nemet mondasz. Nem bűn, ha megóvod magad egy olyan kapcsolattól, amely csak egyvalaki jólétét szolgálja – és az nem te vagy.

Mert a valódi kapcsolatban mindkét fél számít. És ha ezt nem érzed: akkor valószínűleg nem veled van a baj.

Hasonló cikkek

Mi történik az ízületeinkkel az évek során?

Ahogy múlnak az évek, testünk minden része változáson megy keresztül - és ez alól az ízületeink sem kivételek. Ezek a nélkülözhetetlen kapcsolódási pontok teszik...

Esti sétához – papucs + nyári maxi ruha

Van valami varázslatos abban, amikor a nyári nap már lebukóban van, az aszfalt még meleg, a levegő pedig végre fellélegezhető. Az esti séták nemcsak...

Mik a függőségek kezelési lehetőségei?

A függőség sokkal több, mint egy rossz szokás vagy gyengeség – egy mélyen gyökerező, gyakran titokban hordozott teher, amely lassan, de biztosan képes átvenni...

ROVATOK

FRISS

Mi történik az ízületeinkkel az évek során?

Ahogy múlnak az évek, testünk minden része változáson megy keresztül - és ez alól az ízületeink sem kivételek. Ezek a nélkülözhetetlen kapcsolódási pontok teszik...

Esti sétához – papucs + nyári maxi ruha

Van valami varázslatos abban, amikor a nyári nap már lebukóban van, az aszfalt még meleg, a levegő pedig végre fellélegezhető. Az esti séták nemcsak...

Mik a függőségek kezelési lehetőségei?

A függőség sokkal több, mint egy rossz szokás vagy gyengeség – egy mélyen gyökerező, gyakran titokban hordozott teher, amely lassan, de biztosan képes átvenni...

Illatokkal teli harmónia – az aroma diffúzor titkos ereje otthonodban

Lélegezd be a nyugalmat Hazatérni egy hosszú nap után – sokaknak ezt jelenti a megkönnyebbülés első pillanata. Ahogy becsukódik mögötted az ajtó, és kilépsz a...

Gyermekkori rák: mítoszok és tények a betegségről

A gyermekkori rák betegségével kapcsolatban számtalan mítosz a kering a köztudatban, most ezeket vesszük górcső alá, és mutatjuk a tényeket is! Gyermekkori rák legismertebb mítoszai A...