Amikor végre beköszönt a nyár, a legtöbben azonnal kirohannak a napra: strandolás, túrázás, kertészkedés, vagy csak egy kis séta a városban – mind csábító program. A bőrünk viszont nem mindig örül ennek annyira, főleg, ha nem készülünk fel előre a napsütés okozta terhelésre.
Miért különösen veszélyes a nyári napfény?
A nyári napsugarak intenzitása jóval nagyobb, mint az év más időszakaiban. A napfényben található UV-sugarak – különösen az UV-B típus – közvetlenül károsítják a bőr sejtjeit, és hosszú távon felelősek lehetnek nemcsak a leégésért, hanem a bőr idő előtti öregedéséért, sőt, a bőrrák kialakulásáért is. A világos bőrűek különösen érzékenyek, de mindenki ki van téve a veszélynek.
Mit tehetünk a leégés ellen?
A legfontosabb védekezés a napfény elleni védelem tudatos használata. Naponta, már reggel érdemes fényvédő krémet használni, különösen, ha tudjuk, hogy a szabadban leszünk. A 30-as vagy annál magasabb faktorszámú naptej már megfelelő védelmet nyújthat, ha helyesen alkalmazzuk: elegendő mennyiséget kenünk fel (nem spórolunk vele), és legalább kétóránként újrakenjük, vagy fürdés, izzadás után ismét alkalmazzuk.
Védelem nem csak krémmel
A naptej fontos, de nem az egyetlen védelmi eszköz. A napszemüveg, a széles karimájú kalap vagy sapka, valamint a világos, lenge ruházat is segíthet megóvni a bőrünket. A déli órákban (11 és 15 óra között) pedig érdemes inkább árnyékban maradni, mert ekkor a legerősebb az UV-sugárzás.
Mi a teendő, ha már megtörtént a baj?
Ha mégis leégtünk, fontos, hogy azonnal kezeljük a bőrt. A hűsítő, gyulladáscsökkentő krémek (pl. aloe verás gél) enyhíthetik a tüneteket. A bőrt ilyenkor ne terheljük tovább napfénnyel, és figyeljünk a bőséges folyadékbevitelre. Súlyos leégés – nagy kiterjedésű bőrpír, hólyagosodás, láz vagy hidegrázás – esetén érdemes orvoshoz fordulni.
A bőr nem felejt
A napfény okozta károsodások nem mindig azonnal látszanak, de hosszú távon nyomot hagynak a bőrön. Éppen ezért fontos, hogy ne csak a strandolás idején védekezzünk, hanem a mindennapok során is. Egy kis odafigyeléssel sok kellemetlenségtől – és komolyabb problémától – óvhatjuk meg magunkat.