A parfüm több, mint illat – emlék, hangulat, önkifejezés. Egy jól megválasztott illat képes végigkísérni a napodat, vagy akár egy egész életszakaszt is meghatározni. De bármennyire is szeretnénk, az illatok nem mindig tartanak olyan sokáig, mint ahogy azt elképzeljük. Szerencsére van néhány praktikus tipp, amivel nemcsak tovább érezheted magadon a kedvenc parfümödet, de az illat is jobban érvényesül majd.
Testhőmérséklet és bőrtípus: ismerd meg magad
Mielőtt még a technikáknál tartanánk, fontos megemlíteni, hogy az illat tartóssága nagyban függ a bőrtípusodtól. A száraz bőr gyorsabban elillanthatja az illatot, míg a zsírosabb bőr jobban megköti azt. Érdemes hidratáltan tartani a bőrt – akár illatmentes testápolóval is –, így a parfümnek lesz mibe „belekapaszkodnia”.
A stratégiai pontok ereje
A pulzuspontokra fújt parfüm mindig intenzívebb és hosszabb életű. Ezek azok a területek, ahol a testhőmérséklet enyhén magasabb, így jobban felszabadul az illat: csukló, nyak, könyökhajlat, fül mögötti rész. Egy-két fújás ezekre a pontokra bőven elegendő – és itt jön a következő fontos szabály: ne dörzsöld össze a csuklódat! A mozdulat roncsolhatja az illatmolekulák szerkezetét, ezzel pedig rövidíti az illat életét.
Rétegezés – amikor az illat épül
A parfümökhöz tartozó tusfürdők, testápolók és dezodorok nem puszta marketingfogások. Ugyanabból az illatcsaládból származó termékek használatával „alapot” adhatsz a parfümnek, és tartósabb lesz a végeredmény. Ez különösen akkor működik jól, ha egy intenzívebb, de kifinomult illatot használsz – például az Armani parfümök közül választasz egy klasszikus vagy modernebb darabot.
Illatfelhő, nem permetezőgép
A parfüm nem dezodor, ne használd úgy! Egy túlzásba vitt illat elriaszt, nem vonz. Fújj keveset, de jól: a hajadra, ruhádra, vagy akár egy sálra permetezve is tovább megmarad az illat, és szinte „mozog” veled a levegőben. A textíliák jobban megőrzik az illatot, de vigyázz – ne használj túl koncentrált vagy sötétebb színű parfümöt világos ruhára, mert foltot hagyhat.
Hűvös, sötét helyen tárold
A fürdőszobapolc nem a legjobb hely a parfümnek. A hő és a páratartalom megváltoztathatja az illat összetételét, idővel tompábbá, sőt, akár kellemetlenné is válhat. Tartsd az üveget eredeti dobozában, hűvös és sötét helyen – például egy fiókban vagy gardróbban.
Parfümválasztás: ami neked szól
Végül ne feledd: egy illat akkor lesz igazán tartós, ha passzol hozzád. A testkémiád, a bőrtónusod, sőt, még az aktuális hangulatod is befolyásolja, hogyan bontakozik ki a parfüm rajtad. Ezért érdemes többféle illatot kipróbálni, és megtalálni azt a stílust, ami veled rezonál. Ha biztosra akarsz menni, kezdj egy parfümériában vagy kérj mintát – ne online vásárolj elsőre ismeretlen illatot.
Zárásként egy tipp, ami túlmutat az illaton
Ne csak a tartósságra figyelj, hanem arra is, hogy mit üzen az illatod. Egy parfüm lehet elegáns, játékos, érzéki vagy visszafogott – de mindig rólad szól. Ha megtalálod azt, ami téged tükröz, nemcsak tovább fogod érezni magadon, hanem mindenki más is megjegyez majd.
Ha a tavasz új energiákat hoz, az illatod is új színt adhat a napjaidnak – csak válassz jól, és élvezd, ahogy körbeleng a saját, személyes illatfelhőd.